Destylarnia Laphroaig

Destylarnia Laphroaig została założona w 1815 roku i od początku swojego istnienia aż do teraz kojarzona jest z mocnym, torfowym i morskim smakiem, charakterystycznym dla whisky z regionu Islay. Swój profil smakowy whisky zawdzięcza przede wszystkim słodowi suszonemu dymem z miejscowego torfu (proces odbywa się w tradycyjnej słodowni, w której słód jęczmienny wytwarza się na betonowych podłogach i suszy w budynkach z charakterystycznym dachem w kształcie pagody), bliskości morza, któremu destylat zawdzięcza swoje jodowe, słonawe aromaty, a także przysadzistym kształtom siedmiu alembików pracujących w destylarni, które dają destylatom ich wyrazisty charakter. 

To między innymi dzięki staraniom właścicieli destylarni Laphroaig koneserzy whisky na całym świecie zaczęli doceniać ostro torfowy i dymny charakter szkockich whisky z regionu Islay. Jej rosnącej popularności na świecie nie zatrzymała nawet amerykańska prohibicja – whisky była w tym czasie sprzedawana w USA jako lekarstwo, a to właśnie charakterystyczny jodowy zapach miał przekonać amerykańskich celników, że whisky ta ma właściwości lecznicze. Obecnie Laphroaig należy do koncernu Beam Suntory.

Nazwa destylarni Laphroaig oznacza w jeżyku gaelickim „malownicza kotlina nad zatoką”. Destylaty dojrzewają tu najczęściej w dębowych beczkach po bourbonie. Jest to jedyna szkocka destylarnia, która posiada tytuł Royal Warrant, nadany osobiście przez Księcia Walii w 1994 roku. 15-letnia Laphroaig jest podobno jego ulubioną szkocką whisky.

Wybierz oddział
Stilnovisti
Londyn
Aberlour
Wenecja
Poznań
Skontaktuj się
z nami