Destylarnia Abhainn Dearg

Destylarnia Abhainn Dearg, to szkocka destylarnia zlokalizowana w Uig na wyspie Lewis na Hebrydach Zewnętrznych, której nazwa w języku gaelickim oznacza Czerwoną Rzękę. Destylarnia ta wszystko wwykonuje w sposób staroświecki, archaiczny oraz rzemieślniczy. Do produkcji whisky, destylarnia używa lokalnego jęczmienia oraz wody, ale także proces filtracji, butelkowania, etykietowania i pakowania odbywa się ręcznie.

Destylarnia ta jest jedną z najmłodszych destylarni w Szkocji, założona została w 2008 roku przez Marka Tayburna, a pierwszy destylat pojawił się na rynku w 2010 r., przy czym nie była to jeszcze legalna whisky. Natomiast pierwszy single malt z destylarni Abhainn Dearg został wydany w 2011 roku jako trzyletnie wydanie specjalne. W  2018 roku pojawiła się na rynku pierwsza 10-letnia single malt - czyli najstarsza whisky, która została wyprodukowana przez destylarni.

Alembiki w Abhainn Dearg zostały zaprojektowane oraz zbudowane przez Marka Tayburna, a zainspirowane zostały starymi, nielegalnymi alembikiami, dzięki czemu posiadają niezwykle wydłużone szyjki. 

W małych kadziach zaciernych jest tu wytwarzana mieszanka nietorfowego i torfowego destylatu. Mała część tej produkcji zostaje wprowadzana na rynek jako new-make bez określenia wieku.

Wybierz oddział
Stilnovisti
Londyn
Aberlour
Wenecja
Poznań
Skontaktuj się
z nami