Nowa destylarnia w Campbeltown zwiastuje odrodzenie regionu

Zaledwie kilka dni po tym, jak R&B Distillers, właściciel Islay of Raasay Distillers, ujawnił plany budowy destylarni w Campbeltown, ogłoszone zostały plany budowy kolejnej destylarni w tym niegdyś dynamicznie rozwijającym się regionie whisky. Tym razem chodzi o destylarnię Del Riata, która ma powstać w mieście Argyll and Bute i produkować 850 tys. litrów czystego alkoholu rocznie, wykorzystując do produkcji lokalnie uprawiany jęczmień.

Destylarnia Dal Riata bierze swoją nazwę od starożytnego królestwa gaelickiego na zachodnim wybrzeżu Szkocji i północno-wschodniej Irlandii. Stoi za nią trzech dyrektorów: Iain Croucher założyciel North Star Spirits, Ronnie Grant, właściciel RB Grant oraz David Stirk, były założyciel Creative Whisky Co i autor The Distilleries of Campbeltown.

Iain Croucher powiedział w rozmowie z The Herland Scotland „Destylarnia Dál Riata będzie czymś więcej niż tylko pojedynczym zakładem produkcji whisky słodowej; to będą przyjaciele i rodzina, będzie to biznes, będzie towarzysko i uwierz nam, będzie fajnie. Destylarnia jest niczym bez swoich zwolenników. Mogę nawiązać kontakt z ludźmi przy stole, omawiając nasze metody produkcji, politykę dotyczącą drewna lub naszą strategię dojrzewania, lub po prostu spotkać się ze starymi przyjaciółmi, mogę sobie tylko wyobrazić, że będzie to najbardziej magiczne doświadczenie whisky. Dodanie tej destylarni do regionu Campbeltown wzmocni miejsce miasta w historii Scotch, a Dál Riata będzie nowym rozdziałem w i tak już niesamowitej historii”.

Niegdyś w Campbeltown działało około 30 czynnych gorzelni. Dziś pozostało tylko trzy: Glen Scotia, Springbank i Glengyle. Już wkrótce do tej listy będzie można dopisać kolejne dwie destylarnie, a jeżeli popyt na szkocką whisky będzie rósł w tym tempie co do tej pory, to można spodziewać się, że nie tylko Campeltown, ale również pozostałe regiony produkcji szkockiej whisky mogą przeżywać swój renesans.

Źródło: www.heraldscotland.com

Sprawdź także
Wybierz oddział
Stilnovisti
Londyn
Aberlour
Wenecja
Poznań
Skontaktuj się
z nami